Halıda Doğru Renk ve Desen Seçimi

Halı Rengi Nasıl Seçilir? 

Tasarımcılara göre evinizi dizayn etmeye ilk önce halınızı seçerek başlamalısınız, mekanınızdaki ögeleri seçerken halınızı tamamlayacak şekilde olması öneriliyor.Bu öneri halının tasarımında ne kadar önemli bir rolü olduğunu belirtiyor.Fakat her zaman ilk olarak halıyı seçerek başlamak gerekmez.Genellikle önceden dekore edilmiş yaşam alanınıza halı seçmeniz gerekiyor.Peki ölçüleri ile tasarımın en önemli parçası olan halı seçerken renkler ne kadar önemli ? Yaşam alanımıza en uygun rengi nasıl seçmeliyiz ?

Tek renk halı mı? Desenli halı mı?

Konu halılar olunca karşınızda birden fazla seçenek bulunur. Bu kadar fazla seçenek karşısında kararsız kalmamak için ilk olarak halıyı kullanacağınız odaya tek renk halı mı , desenli halı mı kullanacağınıza karar vermelisiniz. Eğer odanızdaki mobilya takımları, perdeler ve minderler gibi nesnelerde birden fazla desen birlikte kullanılıyorsa, karmaşayı ortadan kaldırmak için tek renk halılar kullanmanızda önem var. Yapısında desenli tek renk halılar, birbirine çok benzer tonlardan oluşan ve nötr renklerin belirginleştiği halıları bol desenli odalarınızda gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

Yaşam alanınızdaki mobilya takımlarınızda tek renk yoğunlukta ise, desenler minder ve perde gibi aksesuarlarda var ise, desenli bir halı kullanabilirsiniz. Desenli halınızı seçerken üzerindeki en yoğun veya ikincil rengin mobilya takımlarınızdaki renkte olmasına dikkat etmelisiniz.

Renklerin Sağlayabileceği Etkiler!

Halı renkleri bir odayı uygun, enerjik, sıcak ya da soğuk gösterebiliyor. Bu sebeple hem dekorasyonda hem de halı seçiminde renklerin nasıl bir etkisi olduğunu bilmekte fayda sağlar. Bulunduğunuz mekanda sevecen bir hava yaratmak isterseniz, halınızda bordo, orman yeşili, çikolata kahvesi, mor, defne yaprağı rengi gibi yoğun ve zengin renkler tercih edebilirsiniz. Dar mekanları daha geniş göstermek için ise parlak renk halıları kullanmayı tercih edebilirsiniz. Sarı, turuncu ya da kırmızı gibi sıcak ve enerjik renkleri duvarlarınızda kullandıysanız , açık pastel renkteki halılarla etkileyici bir uyum sağlayabilirsiniz.

Açık renklere sahip halıların kullanıldıkları ortama huzur katarak, yoğun bir renk ve desen seçilmiş odalarda uyum sağladığını unutmayın.Yatak odası gibi alanlarda hem oda tasarımının genelinde hem de halı rengi seçiminizde yeşil, eflatun, mavi, turkuaz gibi soğuk renkleri ön plana çıkararak istediğiniz havayı yakalayabilirsiniz. İster yaşam alanınızda ister ofisinizde kurumsal bir hava yakalamak isterseniz yoğun desenli halılar kullanabilirsiniz. Yeşim, zümrüt , yakut gibi renklere sahip Buhara tarzı halıları ağır bir tasarım için rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Zemin Renginin Önemi!

Minder, mobilya, duvar ve perde rengi kadar zemin renginizin de önem taşıdığını unutmayın. Seramik, parke ya da taş döşeme bölümlerinizde desenli bir halı seçtiyseniz, zemin ile uyum sağlayacak bir renkte olmasına önem gösterin. Örneğin, koyu kahve zeminler ile zebra ya da siyah beyaz zigzag desenleri seçerek lüks bir görünüme sahip olabilirsiniz. Minderleri, mobilyaları ya da perdeleri öne çıkarmak istiyorsanız, zemin rengi ile aynı renklere sahip bir halı kullanarak onu görünmez hale getirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir